Lifestyle Moda

Wiskoza – jaki to materiał?

Wiskoza to zaraz obok bawełny i poliestru najpopularniejszy materiał, z którego wykonuje się odzież. Polecany jest głównie na lato, ale nie tylko. Idealnie sprawdzi się na największe upały przy wysokich temperaturach, jest bardzo przewiewny, oddychający, przepuszcza powietrze. Ubrania z wiskozy nie kleją się do spoconego ciała – wiskoza szybko chłonie wilgoć i ją odparowuje. Wiskoza to materiał, który w zależności od produkcji może wyglądać jak jedwab lub bawełna. Zapewnia wygodę noszenia, nie uczula, jest przyjemny w dotyku, miękki, elastyczny i wygodny.

Wiskoza – fakty, czy jest zrobiona z włókien sztucznych?

Czy wiskoza zalicza się do tkanin sztucznych? Tak, ale nie do końca jest to materiał sztuczny. Wiskoza klasyczna to włókno chemiczne pozyskiwane z roślin. Powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Pochodzi z surowców pochodzenia naturalnego – z pulpy drzewnej. Oznacza, to że ma celulozę pozyskiwaną z różnego rodzaje drzew, ale ten naturalny surowiec musi zostać przetworzony i dlatego wiskozę zalicza się do grupy włókien sztucznych.

Tkaniny wiskozowe

Wiskoza dzieli się na dwa rodzaje – tkaniny i dzianiny. Tkaniny wiskozowe to materiały w których nitka łączona jest prostopadle, przez co materiał nie jest elastyczny. W branży odzieżowej tkanina wiskozowa stosowana jest przy produkcji ubrań zwiewnych i lejących. Sklep internetowy Hurtownia Kresz oferuje szereg kolorów i wzorów tkanin, które idealnie sprawdzą się na spódnice, spodnie czy sukienki.

Dzianiny wiskozowe

Dzianiny wiskozowe nadają się idealnie na obcisłe ubrania. Nitka formowana jest w oczka, dzięki czemu materiał dopasowuje się do naszego ciała. Dzianina jest przewiewna, idealna do wysokich temperatur, dobrze sprawdzi się przy produkcji bluzek, body, ale i w innych rodzajach ubrań. Ubrania z dzianin wiskozowych mają matową powierzchnię.

Jak dbać o ubrania z wiskozy?

Zacznijmy od tego, czy wiskoza się gniecie? To zależy od rodzaju splotu nici. Dzianiny nie wymagają prasowania, przy tkaninach żelazko jest konieczne. Zalety wiskozy są takie, że bardzo łatwo się prasuje i doprowadza do nienagannego stanu. Hurtownia tkanin oferuje wiskozę na metry: https://kresz.pl/248-wiskoza-tkaniny. Przed praniem zawsze należy sprawdzić metkę. Dzianiny i tkaniny z wiskozy nie lubią wysokich temperatur, pracować należy je na lewej stronie przed suchą bawełnianą szmatkę. Jest to materiał powszechnie stosowany w produkcji odzieży, ponieważ ma wachlarz zalet, a przede wszystkim wygląda nieziemsko na sylwetce.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *