Moda

Szukasz materiału na T-shirt lub bluzę? Poznaj rodzaje dzianin

Kupiłaś maszynę do szycia, zapoznałaś się już ze wszystkimi rodzajami stopek i wiesz, która z nich służy do wszywania suwaków, a która do obszywania dziurek na guziki. Poznałaś już możliwości maszyny, wiesz jakie ustawienia wybrać, żeby szyć ściegiem prostym, a jakie, by szyć zygzakiem. Dobrałaś odpowiednie nici i igły, stosy wykrojów tylko czekają, aż zaczniesz szyć. Chciałabyś stworzyć letnią sukienka lub przewiewny T-shirt, a może już marzysz o jesiennych wieczorach, spędzonych na czytaniu intrygujących lektur, we własnoręcznie uszytej bluzie? Jeżeli szukasz miękkich i przyjemnych dla skóry materiałów, na Twoje potrzeby z pewnością odpowiedzą dzianiny.

Dzianina a tkanina – jaka jest różnica?

Różnica między tymi materiałami związana jest przede wszystkim ze sposobem ich produkcji. Tkaniny powstają z rzędu nitek ułożonych do siebie równolegle (zwanych osnową) oraz z nitki, nazywanej wątkiem, która przebiega między nimi. Dzianina natomiast powstaje z jednej nitki, którą zaplata się w kolumny i rzędy za pomocą oczek. Dzięki temu dzianiny mogą rozciągać się w każdym kierunku, są miękkie i przewiewne. W związku z rodzajem zastosowanego splotu, materiał ten ma małą stabilność wymiarów, dlatego należy postępować z nim delikatnie. Istnieją różne rodzaje dzianin, przeznaczone do konkretnych celów.

Z jakiego materiału uszyć T-shirt?

Odpowiedź jest prosta – z dzianiny single jersey. Jest to cienki, przewiewny materiał o stosunkowo małej gramaturze. Będzie to również dobry wybór, jeżeli planujemy stworzyć przewiewne sukienki czy spódniczki. Single jersey dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, a duży wybór wzorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jego cechą charakterystyczną jest rolowanie się brzegów, także po ucięciu materiału.

Dzianina idealna na bluzę (i nie tylko) – dresówka

To, co odróżnia tę dzianinę od innych jest jej grubość – materiał idealnie sprawdzi się przy szyciu jesiennych bluzek i bluz, a także grubszych sukienek. Generalnie można wyróżnić dwa rodzaje dresówki – gładką i drapaną. Pierwsza odmiana z prawej strony jest wyraźnie gładka, a po lewej stronie widać małe pętelki splotu. Jest to jednocześnie delikatny i miły w dotyku materiał. Warto zaznaczyć, że dzianina ta nie rozciąga się, jeżeli w jej składzie nie ma elastanu. Dresówka drapana jest wyraźnie grubsza, ma wyższą gramaturę i jest mięsista, dzięki czemu można z niej uszyć elementy garderoby przeznaczone na chłodniejsze dni – czapki i  szale, ale także ciepłe spodnie i bluzy. Podobnie jak w przypadku single jersey, wybór wzorów i kolorów, w jakich występuje dresówka, jest ogromny.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *