Akcesoria i dodatki Lifestyle

Mata do jogi- jak wybrać idealną?

Joga staje się coraz chętniej praktykowana. Szukasz podstawowej maty, która pozwoli Ci wejść w świat asan? Jaką matę wybrać- z naturalnego kauczuku, a może z pianki termoplastycznej? A może postawić na maty korkowe?

Jakie przedmioty potrzebne są do praktyki jogi?

Praktyka jogi jest bardzo popularna zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych. Do uprawiania jogi konieczne jest posiadanie kilku ważnych elementów. Podstawą jest mata do jogi. Często do niektórych ćwiczeń stosuje się taśmy oporowe, które poprawiają elastyczność i pomagają w rozciągnięciu się. Poza tym, ważny jest także klimat. Często używane są kadzidełka, które roztaczają wokół wyjątkową woń, wprowadzając ćwiczących w odpowiedni stan.

Czym jest mata do jogi?

Mata do jogi to specjalna mata, pozwalająca na uzyskanie pełnego komfortu, stabilności i bezpieczeństwo podczas wykonywania różnych pozycji (asan) jogi. Może być wykonana z różnych materiałów. Popularna jest mata kauczukowa, jak również maty wykonane z korka, PVC czy TPE. Mata do jogi znacząco poprawia przyczepność dzięki teksturze zapobiegającej ślizganiu się podczas ćwiczeń. Ponadto, mata zapewnia odpowiednią amortyzację między ciałem, a podłogą, co pozwala na ochronę stawów. Dynamiczne style jogi wymagają odpowiedniej stabilności na podłodze, a profesjonalna mata posiada właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu praktykowanie jogi jest o wiele bardziej komfortowe i wygodne.

Grubość maty- jaką wybrać?

Standardowa grubość maty do jogi to około 4 do 6 mm. Są one odpowiednie dla początkujących i średnio zaawansowanych. O wiele lżejsza i bardziej poręczna jest cienka mata o grubości poniżej 4mm. Tego rodzaju mata sprawdzi się w przypadku osób, które preferują bliższy kontakt z podłogą w trakcie ćwiczeń. Kolejnym dostępnym rodzajem jest mata gruba o grubości powyżej 6 mm. To wybór odpowiedni dla osób o wrażliwych kolanach czy stawach. Maty o grubości 8-10 mm nazywamy matami ekstragrubymi. Tego rodzaju maty wybierane są przez osoby starsze lub z ograniczoną mobilnością.

Wielkość maty- jak dobrać odpowiednią?

Standardowa wielkość maty do jogi to 60cm x 180 cm. W większości przypadków taki rozmiar będzie odpowiedni. Jednak osoby wyjątkowo wysokie powinny wybrać matę o dłuższej długości, by zapewnić sobie wystarczającą ilość miejsca do ćwiczenia. Podobnie jest z szerokością maty- powinniśmy mieć możliwość swobodnego rozłożenia rąk na bokach ciała podczas leżenia na macie. Zarówno szerokość, jak i długość maty muszą być więc wybierane indywidualnie. Doskonałe maty dopasowane do każdego oferuje praktykującym sklep Yoga Bazar.

 

 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *